Euroleague: Ο Ολυμπιακός έχασε δικό του ματς – Ηττήθηκε 69-67 από την Βίρτους Μπολόνια

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν 7 νίκες και 8 ήττες στη φετινή διοργάνωση.

ΟΟλυμπιακός ήταν εκπληκτικός για 30 λεπτά, εγκλώβισε τη Βίρτους αλλά όταν η Μπολόνια επέστρεψε, δεν είχε τον ηγέτη να πάρει την ομάδα στην πλάτη του μένοντας χωρίς πόντο στο τελευταίο δίλεπτο. «Βαριά» ήττα (69-67) με τον τρόπο που ήρθε, έπεσε στο 7-8 ο περυσινός φιναλίστ.

Πολύ θετικό ήταν το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 6-0 στο 2’ πριν απαντήσει ο Κορντινιέ με τρίποντο και φάουλ (4-6 στο 2’). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε ξεκάθαρη προσέγγιση να τροφοδοτεί τον Μουστάφα Φαλ την στιγμή που οι ερυθρόλευκοι έδιναν μεγάλη έμφαση και στην άμυνα τους (4-10 στο 4’).

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 8 για πρώτη φορά, ήταν φανερό πως έπαιζε με άλλη ψυχολογία στην επίθεση σε αντίθεση με το παιχνίδι κόντρα στην Βαλένθια, γεγονός που ανάγκασε τον Λούκα Μπάνκι να πάρει τάιμ-άουτ για να κόψει τον ρυθμό (4-12 στο 5’). Ο Μπελινέλι ήταν μόνιμη απειλή για τους Πειραιώτες, ωστόσο ο Φαλ ως την ώρα έκανε εξαιρετικό παιχνίδι (6π. 1ρ. 2ας.).

Ο Κορντινιέ με δικό του σερί 5-0 μείωσε στο καλάθι την διαφορά (12-14 στο 7’) φτάνοντας τους 9π. με τον Φαλ να είναι και πάλι εκεί για το 14-17 στο 8’. Οι ερυθρόλευκοι στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου αύξησαν την διαφορά στο +5 (14-19), ωστόσο ένα καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ έριξε την διαφορά και πάλι στο καλάθι (17-19).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την 2η περίοδο με σερί 5-0 (17-24 στο 12’), ενώ ο Μπραζντέικις με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στην ύψιστη τιμή της (17-27 +10 στο 13’). Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι ήταν αρκετά άστοχο (7/23 σουτ) και το γεγονός αυτό ευνοούσε τον Ολυμπιακό που διατηρούσε την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (20-31 στο 14’).

Ο Πετρούσεφ σημείωσε το πρώτο του καλάθι με την κόκκινη φανέλα ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διάφορά στους 13π. (20-33) με τον Σέρβο να γράφει και το 22-35 στο 16’ δείχνοντας ότι είναι ένας παίκτης που θα βοηθήσει αρκετά τους ερυθρόλευκους. Η Ιταλική ομάδα δεν είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, χάνοντας ακόμα και τα εύκολα καλάθια με τους Φαλ και Πετρούσεφ να κρύβουν το καλάθι σε ορισμένες περιπτώσεις (25-38 στο 19’).

Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +13 (28-41) με τους ερυθρόλευκους να παρουσιάζουν πολύ καλό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση.

Η Βίρτους μπήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, καταφέρνοντας αρχικά να ρίξει την διαφορά στους 8 (32-40 στο 21’), ωστόσο ένα τρίποντο του Παπανικολάου της έκοψε την φόρα (32-43).

Ο Κακόκ με καλάθι και φάουλ ροκάνισε το ερυθρόλευκο προβάδισμα στους 7π. (38-45) και ο Μπελινέλι στους 5π. (40-45 στο 25’) βάζοντας πονοκέφαλο στο Μπαρτζώκα. Ο Κάνααν με τρίποντο έδωσε οξυγόνο στον Ολυμπιακό (40-48 στο 25’), ωστόσο ήταν φανερό ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν πατούσαν καλά στο παρκέ (42-48 στο 26’).

Ο Σενγκέλια μείωσε στους 4 (44-48 στο 27’) με τον Κάνααν να είναι και πάλι εκεί για το 44-51 δίνοντας σφυγμό στους Πειραιώτες. Ο Γκος στα τελευταία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά για την ομάδα του, ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά στους 10π. (45-55 στο 29’) πριν μειώσει στους 8π. ο Κορντινιέ (48-55).

Με 4-0 σερί μπήκε η Βίρτους στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας στους 6 (51-57 στο 31′) δίνοντας και πάλι ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν σκοράρει στα πρώτα 2.5 λεπτά με τον Λαρεντζάκη να είναι αυτός έλυσε τον γόρδιο δεσμό με τρίποντο (53-60 στο 33′). Το γήπεδο είχε μπει στην εξίσωση του αγώνα, δίνοντας έξτρα ώθηση στην Βίρτους, η οποία μείωσε με τον Χάκετ σε 56-62 στο 34′.

Το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό ήταν ότι είχε συμπληρώσει πολύ νωρίς τα 5 ομαδικά φάουλ, γεγονός που έδινε εύκολους πόντους στην ιταλική ομάδα. O Nτόμπριτς με τρίποντο έφερε ακόμα πιο κοντά την ομάδα του (60-62 στο 35′) βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση με το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου να είναι 13-7.

Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό από τους 60π. ωστόσο Χάκετ και Σενγκέλια μείωσαν στον έναν (64-65 στο 37′) κάνοντας συναρπαστικά τα τελευταία 3′. Ο Ντόμπριτς με τρίποντο και πάλι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά (67-65 στο 38′) με τον Λαρεντζάκη να κερδίζει φάουλ σε τρίποντο, ευστοχώντας σε 2/3β. (67-67 στο 38′).

Ο Ολυμπιακός αστόχησε σε δυο συνεχόμενες κρίσιμες επιθέσεις με τον Χάκετ να γράφει το 69-67 45” πριν το φινάλε και τον Ουόκαπ να κάνει επιθετικό φάουλ στην συνέχεια. Ο Βίρτους έκανε κακή επίθεση με τον Λαρεντζάκη να αστοχεί στο τελευταίο σουτ και την Βίρτους να παίρνει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-41, 48-55, 69-67.

ΠΗΓΗ: filathlos.gr